21.4 C
New York
Saturday, May 18, 2024

Women’s Federation Cup to begin May 8 -NFF

Women football teams in Nigeria will commence hostilities at the 2024 President Federation Cup beginning with the Round of 32 matches from May 8.

In a statement by Ademola Olajire, NFF’s Head of Communications on Tuesday, a total of 16 matches will be played across nine centers of the federation.

“Uyo, Enugu, Asaba, Lafia, Ibadan, Benin City, Akure, Auchi and Abuja will host the 16 games.

“ Thirteen of the matches will hold on Wednesday May 8 while the remaining three, in Asaba and Benin City, will take place on Thursday.

“Cup holders Bayelsa Queens are up against Bright Future Queens of Enugu at the Uyo Township Stadium, while last year’s runners-up Rivers Angels tackle Ekiti Queens in Asaba.

“Nasarawa Amazons will confront Suit De Queens from Oyo State in Enugu while Delta Queens take on Fortress Ladies of Edo in Akure,” Olajire said in a statement.

WOMEN’S ROUND OF 32 MATCHES

Bayelsa Queens (Bayelsa) Vs Bright Future Queens (Enugu) – Uyo – 08/05/24 – 4pm

Nasarawa Amazons (Nasarawa) Vs Suit De Queens (Oyo) – Enugu – 08/05/24 – 4pm

Dannaz Ladies (Lagos) Vs Mighty Jets Mata (Plateau) – Enugu – 08/05/24 – 1pm

Remo Stars Ladies (Ogun) Vs Oske Leans (Rivers) – Asaba – 08/05/24 – 4pm

Abia Angels (Abia) Vs Castmong Ladies (Ogun) – Asaba – 08/05/24 – 1pm

Naija Ratels (FCT) Vs ON Youth Academy (FCT) – Lafia – 08/05/24 – 1pm

Heartland Queens (Imo) Vs Golden Sun (Bayelsa) – Asaba – 09/05/24 – 1pm

FC Robo Queens (Lagos) Vs Onimang FC (Ondo) – Ibadan – 08/05/24 – 4pm

Kwara Ladies (Kwara) Vs Ahudiya Queens (Abia) – Benin City – 08/05/24 – 1pm

Delta Queens (Delta) Vs Fortress Ladies (Edo) – Akure – 08/05/24 – 4pm

Sunshine Queens (Ondo) Vs Green Foot (Enugu) – Benin City – 08/05/24 – 4pm

Plateau United Ladies (Plateau) Vs Honey Badgers (Benue) – Lafia – 08/05/24 – 4pm

Gallant FC (Kaduna) Vs Osun Babes (Osun) – Auchi – 08/05/24 – 4pm

Also Read  LASTMA rescues 18 injured accident survivors

Confluence Queens (Kogi) Vs Delta Ladies (Delta) – Benin City – 09/05/24 – 4pm

Edo Queens (Edo) Vs Kada Queens (Kaduna) – Abuja – 08/05/24 – 4pm

Ekiti Queens (Ekiti) Vs Rivers Angels (Rivers) – Asaba – 09/05/24 – 4pm

Meanwhile, the men’s Round of 64 games will hold on Wednesday and Thursday this week in Abuja, Kaduna, Owerri, Lafia, Awka, Enugu, Benin City, Ibadan, Asaba, Ilorin, Aba and Kano.

The 32 matches will produce the candidate-teams for the Round of 32.

MEN’S ROUND OF 64 MATCHES

Bendel Insurance (Edo) Vs Stormers SC (Ogun) – Abuja Area 3 – 01/05/24 – 4pm

Wikki Tourists (Bauchi) Vs Jr. Danburan (Katsina) – Kaduna ABS – 01/05/24 – 1pm

Osun United (Osun) Vs EFCC FC (FCT) – Awka – 01/05/24 – 4pm

Edel FC (Anambra) Vs Discovery Talent FC (Kebbi) – Abuja Goal Project – 02/05/24 – 1pm

Zamfara United (Zamfara) Vs ABS FC (Kwara) – Abuja Bwari – 01/05/24 – 4pm

Kebbi United (Kebbi) Vs Ine Stars (Edo) – Abuja Area 3 – 01/05/24 – 1pm

Akwa United (Akwa Ibom) Vs Cynosure FC (Ebonyi) – Owerri – 01/05/24 – 4pm

Mighty Jets (Plateau) Vs Zamfara United Feeders (Zamfara) – Kaduna ABS – 02/05/24 – 4pm

Gombe United (Gombe) Vs Karim United (Taraba) – Bauchi – 01/05/24 – 1pm

El-Kanemi Warriors (Borno) Vs Adanimogo FC (Ondo) – Lafia – 01/05/24 – 4pm

Lobi Stars (Benue) Vs Delta Marine (Delta) – Enugu – 01/05/24 – 4pm

Shooting Stars (Oyo) Vs Solution FC (Anambra) – Benin City – 01/05/24 – 4pm

Ikorodu City (Lagos) Vs Green Berets (Kaduna) – Ilorin – 01/05/24 – 4pm

Coal City (Enugu) Vs Ekiti United Feeders (Ekiti) – Asaba – 01/05/24 – 4pm

Beyond Limits (Ogun) Vs Hammola Int’l (Osun) – Ibadan – 01/05/24 – 4pm

Inter Lagos (Lagos) Vs May Frank (Cross River) – Asaba – 02/05/24 – 4pm

Warri Wolves (Delta) Vs Lautai FC (Jigawa) – Abuja Area 3 – 02/05/24 – 4pm

Also Read  How Africans can end racial discrimination -UN Chief

Kwara United (Kwara) Vs Rovers FC (Cross River) – Enugu – 01/05/24 – 1pm

Abia Warriors (Abia) Vs Ilaji FC (Oyo) – Benin City – 02/05/24 – 4pm

Sporting Supreme (FCT) Vs PCM FC (Ebonyi) – Asaba – 01/05/24 – 1pm

Nasarawa United (Nasarawa) Vs FC Bako (Kogi) – Kaduna ABS – 01/05/24 – 4pm

Sokoto United (Sokoto) Vs Ofirima FC (Rivers) – Lafia – 02/05/24 – 4pm

FC One Rocket (Akwa Ibom) Vs Fr. Eburuaja (Imo) – Aba – 01/05/24 – 4pm

Enyimba FC (Abia) Vs Warinje FC (Bauchi) – Ilorin – 02/05/24 – 4pm

Plateau United (Plateau) Vs Ekiti United (Ekiti) – Enugu 02/05/24 – 4pm

Sunshine Stars (Ondo) Vs Jedo Academy (Sokoto) – Abuja Goal Project – 01/05/24 – 4pm

Rivers United (Rivers) Vs Ikukuoma FC (Imo) – Aba – 02/05/24 – 4pm

Niger Tornadoes (Niger) Vs Niger Tornadoes Feeders (Niger) – Abuja Goal Project – 02/05/24 – 4pm

Katsina United (Katsina) Vs Dutse Strikers (Jigawa) – Kano – 01/05/24 – 4pm

Bayelsa United (Bayelsa) Vs FC Basira (Nasarawa) – Enugu – 02/04/24 – 1pm

Doma United (Gombe) Vs Gamji Eaglets (Taraba) – Bauchi – 02/05/24 – 4pm

Kano Pillars (Kano) Vs Rangers Int’l (Enugu) – Abuja Bwari – 02/05/24 – 4pm (NAN)

Ijeoma Okigbo
+ posts

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

3,500FansLike
3,028FollowersFollow
500FollowersFollow

Latest Articles